piatok 29. januára 2021

Recenzia: Séria Pekelné stroje (Mechanický anjel, Mechanický princ, Mechanická princezná) - Cassandra Clare

Oficiálna anotácia hovorí:

Mechanický anjel
Šestnásťročná Tessa Grayová sa vydáva na dlhú zaoceánsku plavbu, aby vo viktoriánskom Anglicku našla brata. V Londýne plnom upírov, bosorákov a iných nadprirodzených bytostí, ju čaká doslova hrôza. Útočisko nájde u Tieňolovcov, ktorí jej prisľúbia pomoc, ak im na oplátku poskytne svoje tajomné schopnosti. Tessu očaria najmä...

Mechanický princ
V magickom viktoriánskom Londýne našla Tessa útočisko u Tieňolovcov iba nakrátko. S pomocou príťažlivého samotára Willa a oddaného Jema totiž zisťuje, že Magistrova vojna proti Tieňolovcom je veľmi osobná. Viní ich za dávnu tragédiu, ktorá mu zničila život. Ak chcú odhaliť tajomstvá minulosti, musia preskúmať hmlistý kraj Yorkshire, hrôzostrašné sídlo plné nevypovedaných tajomstiev, špinavé uličky Londýna aj zakliatu plesovú sálu, kde sa Tessa dozvie...

Mechanická princezná
Nad londýnskym Inštitútom sa zmráka. Mortmain pripravuje útok na Tieňolovcov: chce ich zničiť pomocou Pekelných strojov – armády neľútostných automatonov. Na dokončenie svojho plánu potrebuje už len jedno: Tessu Grayovú.

Autor: Cassandra Clare
Počet strán: 400 + 424 + 480
Moje hodnotenie:
Dej/obsah: 5/5
Nuda: 0/5
Napätie: 4/5
Láska, romantika: 5/5
Obálka: 5/5

Sim hovorí:

Príbeh sleduje šestnásťročnú Američanku Theresu „Tessu“ Grayovú, ktorá sa po smrti svojej milovanej tety Heriet sťahuje do Anglicka, kde sa o ňu má postarať jej brat Nathaniel Gray, ktorý pracuje v Londýne. Rýchlo však zisťuje, že nič nie je tak, ako by chcela a čakala. Objavia sa u nej nezvyčajné schopnosti a s tým pravdaže aj nové hrozby a nebezpečenstvá. Najprv je väznená a trénovaná odpornými Bosoráčkami, no neskôr nájde útočisko u Tieňolovcov, ktorých poslanie je chrániť Obyčajných pred Dolnosvetom a jeho Démonmi. No Tessa ani zďaleka nie je Obyčajná, no čo teda je? Tessin svet sa so svetom Tieňolovcov nenávratne prepletie, keď ich začnú ohrozovať neživé tvory z mechanických súčiastok, pričom vyjde na povrch, že práve Tessa je pre ne kľúčovou postavou. S Tieňolovcami teda vznikne dohoda, že ona pomôže im a oni jej na oplátku pomôžu zistiť, kto vlastne je.

Napriek hrozbe, ktorej musia čeliť, na scénu prichádza slávny ľúbostný trojuholník. Dvaja sedemnásťroční Tieňolovci, pokrvní bratia parabatai – William Harondale a James Carstairs. Obaja sa skrývajú za peknou tvárou a hŕstkou tajomstiev, ktoré skôr či neskôr odhalia aj pred Tessou. Každý kto sa už stretol s autorkinou tvorbou si určite všimol, ako obľubuje ľúbostné trojuholníky, okolo ktorých stavia svoje príbehy. V sérii Pekelné stroje tomu nie je inak, no predsa by som povedala, že je to celkom niečo iné, pre mňa nové. Vzťahy popretkávané na stránkach tejto série sú výnimočné, nezvyčajné a plné prekvapenia. To, čo sa autorke podarilo a ako sa jej to podarilo neviem dostať z hlavy. Ešte teraz sa vo mne miešajú zmätené pocity, aj keď záver série ma značne upokojil, naznačil, že všetko je tak, ako malo vždy byť. Kruh sa uzavrel.

Počas čítania ma neprestávalo očarovať prostredie, v ktorom sa dej odohrával. Londýn v 19. storočí – krásne opisy miest, budov, špinavých uličiek, plesy a bály. Dobová móda – nazberané večerné šaty, vysoké klobúky či kožené rukavičky. Toto všetko dodávalo sérii nezabudnuteľnú atmosféru a neviem si predstaviť, že by sa tento príbeh mal odohrávať niekde inde.  

Všetky postavy v sérii boli prepracované, mali svoju osobnosť, svoje životné príbehy a žiadna sa nezdala byť „navyše“ alebo nepotrebná. S tým sa autorka naozaj vyhrala veľmi pekne, no nie je to nič nečakané, nakoľko celý svet Tieňoloveckej ságy je popretkávaný a objavujú sa v nich rovnaké rodiny, len iné generácie.

Tessa bola po dlhom čase hlavnou hrdinkou, ktorá mi neliezla na nervy. Zo začiatku bola trošku naivná, no to sa dá pripísať aj dobe, v ktorej žila. Podľa môjho názoru bola dosť rozumná a racionálna. Nebola to typická hrdinka, ktorá nevie, na ktorú stranu (alebo chlapca) skôr skočiť, čím ma neprestala prekvapovať, pretože som z iných kníh zvyknutá na presný opak. Aj keď bola súčasťou trojuholníka Tessa-Jem-Will, nebolo to také otravné a zúfalé, ako som pri iných knihách tohto žánra zvyknutá.

Jem a Will boli proste zlatíčka, každý svojim spôsobom. Musím sa však priznať, že moje srdiečko si okamžite získal Jem – bol pre mňa omnoho zaujímavejšia postava, ktorá nie je ako zrecyklovaná hlavná postava inej série. Je milý, láskavý, obetavý a veľmi, veľmi odvážny. Will je typický sarkastický klenot, ktorého trápia vlastné tajomstvá, no ako príbeh plynie, aj jemu sa dostaneme pod kožu a pochopíme ho. Nebol pre mňa príliš zaujímavý, nakoľko typických bad-boyov je už dosť a ani jeho „životný príbeh“ ma nechytil za srdca až tak veľmi. Jedno z mála, čo ma pri ňom obmäkčovalo, bola jeho láska k Jemovi a poézii.

Okrem hlavných postáv, ktoré patria do tejto série, sa stretávame aj so starými známymi tvárami. Najviac poteší Veľkobosorák Magnus Bane, ktorý je vždy presne tam, kde ho potrebujú a vždy pri tom vyzerá úžasne!  

Musím sa priznať, že do série som sa púšťala s tým, že viem ako skončí. Ubehli roky, odkedy séria zožala úspech a stala sa jednou z hlavných dejových línii Tieňoloveckej ságy, ktorá nadväzuje, doplňuje a predstavuje tento svet z rôznych dôb, prostredí a najmä vždy z iného „uhľa pohľadu“. Preto som pár krát narazila na nepríjemný spoiler, aj keď som sa im značne vyhýbala -  až pokým som si napríklad neprečítala anotáciu na novú knihu od autorky (chyba!). Vďaka tomu som bola veľmi často prekvapená, čo sa na tých stránkach vlastne deje. Stále som mala pred očami môj (teraz už viem, že mylný) koniec a neustále som bola v napätí, že ako „toto“ vyústi do „toho“ a ešte bez toho, aby sa tam stalo niečo príšerné. Postupne, ako som sériu čítala, som si začala uvedomovať, že všetky moje predstavy sú chybné, alebo teda aspoň veľmi, veľmi plytké. Autorka ma neskutočne prekvapila. Niekedy milo, inokedy nie.

Táto séria bola pre mňa plná šokov a zvratov, pri ktorých som neveriacky krútila hlavou alebo sa za ňu chytala. Nedá sa povedať, že vždy bolo prekvapenie práve príjemné – naopak, našli sa aj momenty, kedy som mala chuť načiahnuť sa do stránok kníh a jednu či dve postavy prefackať. V istých momentoch som nedokázala pochopiť, ako autorka mohla „spraviť“ tejto postave toto, hentej tamto..

Príbeh je o láske, sebapoznávaní, nádeji, oddanosti, obete, dôvere, odpúšťaní, ale aj o klamstvách, zrade, opovrhovaní či nekonečnej nenávisti. Je v nej toľko pocitov, až takmer pretekajú cez okraje stránok. Séria sa čítala sama, jednoduchosť písania, neustále stupňujúce napätie či nečakané zvraty vás prinútia hltať jednu stránku za druhou. Príbeh ma naozaj chytil za srdce a už chápem, prečo je táto séria neustále beznádejne vypredaná. Okamžite sa zaraďuje medzi moje obľúbené 😊

P.S.: Jediné, čo ma v knihách nenormálne štvalo, bolo slovo „dívať“, ktoré sa tam objavovalo XY krát a mne vždy vypálilo oči. To sa nedalo použiť niečo krajšie? Napr. „pozerať, pozrieť, hľadieť“? Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára